آجر سفال

در ابتدای مقاله توضیح مختصری درباره آجر سفال داده می شود، زمانی که کلمه آجر سفال به ذهن می‌رسد اولین سالی که میپرسیم این است: آجر سفال چیست؟

ابتدا باید درباره ی مواد خام اولیه که در ساخت این نوع آجر به کار می‌رود سخن گفت و باید متذکر شد که مواد تشکیل دهنده ی آجر پخته، خاک رس و خاک سفال می باشد. آجر پخته قسمتی از مصالح ساختمان ها است که از زمان های دور برای چیدمان دیوار ساختمان، از آن ها استفاده می‌شود. آجر سفال ها از لحاظ کیفیت، رنگ بندی و غیره با یکدیگر متفاوت بوده و به دلیل وزن سبکی که دارند، سبب سرعت بخشیدن به دیوار چینی و بالابردن دیوار ساختمان ها می شود. در ادامه درباره این مصالح بیشتر توضیح داده می شود.

شماره تماس جهت خرید آجر : 02636555555   |  02165580420

خرید آجر سفال

همانطور که در مقدمه این مقاله گفته شد، مواد تشکیل دهنده ی آجر پخته، خاک رس و خاک سفال می باشد (نوعی آجر که ساخته ی دست انسان هاست.)

این مصالح به دلیل نوع مواد خام اولیه، پیشرفت در تولید و مکان‌هایی که از آنها استفاده می‌شود دارای انواع متفاوتی هستند و در بین انواع آنها از لحاظ قدمت و قدیمی بودن، آجرهای پخته رسی در درجه ی اول قرار می‌گیرد و به صورت فراوان در ساخت و ساز به کار می‌رود. درباره ی انواع متفاوت آجر پخته که با روش‌های متفاوت مورد ساخت قرار می‌گیرد می‌توان گفت:

1) روش آجر قالبی: که این روش از لحاظ هزینه، کمتر از روش‌های دیگر است.

2) روش آجر دست ساز سفالی: که البته به وسیله انسان ساخته شده و طرز تهیه آن این گونه است که گل سفال را داخل قالب هایی خاص می‌ریزند و آن گل های سفال داخل قالب به همان شکل خشک می‌شود.

3) روش آجر پخته صنعتی: که از لحاظ رنگ به شکل آجر سفال دستی است فقط تفاوت هایی دارد که بارزترین تفاوت آن ویژگی ظاهری در طرح و اشکال گوناگون آن است و البته اینکه تولیدکنندگان این نوع آجر پخته از مواد اولیه ی ساخت دیگری هم استفاده می کنند ولی در هر صورت مواد اصلی، خاک رس می باشد.

بیشتر بخوانید : خرید آجر

انواع آجر پخته

آجر سفال

انواع آجرهای سفال با دقت زیادی تهیه می‌شوند و متناسب با شکل و اندازه آنها در نقاط مختلف ساختمان دیده می شود. نام دیگر آجرهای سفالی، بلوک سفالی است. این بلوک ها تقسیم به دو دسته ی سقفی و دیواری می‌شوند. ضخامت آجر پخته دیواری (8، ۱۰، ۱۲، ۱۵ و ۲۵)سانتی متر است. ولی در هر صورت بعضی کارخانه‌ها ابعاد مخصوصی را دارند و همیشه این ابعاد گفته شده تولید نمی شود.

معمولا طول و عرض این آجر پخته دیواری ۲۰ سانتی متر است و البته درجه بندی یک و دو، نیز دارند. کیفیت آجر پخته درجه یک بسیار بهتر از کیفیت آجر سفال های درجه دو است، آجر پخته درجه یک سبک تر، دارای اثرات بالا، دارای شکستگی کمتر و نزدیک بودن ابعاد آن به سایز واقعی آجر می باشد.

 آجر سفال درجه یک تیغه ۱۵ سانتی:

وزن تقریبی این آجر سفال ها ۳ کیلوگرم است به دلیل ضخامت زیاد، نسبت به دیگر آجرهای سفالی عایق بهتری می باشد.

آجر سفال درجه یک تیغه ۱۰ سانتی: به طور کلی آجر پخته درجه یک، کیفیت بهتری را دارند، این آجرها تقریباً دو کیلوگرم و دارای وزن کمتری هستند.

آجر پخته درجه دو تیغه ۱۵ سانتی:

این نوع آجرهای پخته دارای کیفیت کمتر، به دلیل لایه ی ضخیم، به ترک خوردگی نزدیک ترند و دارای وزن بیشتری هستند. برای سبک کار کردن ساختمان، آجر سفال درجه یک توصیه می شود. هزینه این نوع، آجر پخته نسبت به درجه یک کمتر است.

آجر سفال درجه دو تیغه ۱۵ سانتی:

برای این قسمت هم توضیح قسمت بالایی مدنظر است یعنی شکننده بودن، کیفیت پایین داشتن، هزینه کمتری داشتن و وزن بالاتر را دارا بودن.

آجر پخته درجه یک تیغه ۱۵ سانتی فوم دار:

آجرهای پخته فوم دار فقط درجه یک دارند. وزن تقریبی شان 3 کیلوگرم است و تفاوت آنها با آجر پخته معمولی در جه ی عایق بندی بالاتر آنها است.

آجر پخته درجه یک تیغه ۱۵ سانتی پشم و شیشه:

دسته ی آخر آجر پخته این دسته است و دارای درجه یک و دو می باشد. عایق بندی مناسبی را داشته و به دلیل استفاده از پشم و شیشه در بین این آجر پخته هزینه بالایی نسبت به آجر پخته معمولی دارد.

آجر های سفال دارای فواید زیر هستند :

آجر سفال

_ آجر و سفال ها بسیار سبک تر از آجر های دیگر هستند.

_ مقاومت زیادی در برابر آتش سوزی از خود نشان می‌دهند.

_ دیوار چینی به واسطه آجر پخته با سرعتی بالاتر از دیگر آجر هاست.

_ در ساختمان هایی که سازه ی آن بتن و فلز است، به راحتی قابل اجرا می باشد.

_ نسبت به آجر های قدیمی دیگر ارزان تر است.

شماره تماس جهت خرید آجر : 02636555555   |  02165580420

معایب آجر سفال

علاوه بر فایده های آجر پخته، به معایبی نیز بر می خوریم که در اینجا به آنها اشاره می‌شود:

هنگام تولید آجر پخته در کارخانه‌ها به وسیله ی خاک رس، احتمال آن می‌رود که به آهک موجود در کارخانه ها آلوده شده و در نتیجه ما به ترک خوردگی های گچ دیوار ها پس از اتمام دیوارچینی برمی‌خوریم. به دلیل شکننده بودن آجر پخته ممکن است هنگام حمل از کارخانه، مقداری از آجر سفال ها شکسته و ترک خورده باشند. هنگام دیوار چینی به وسیله آجر پخته، احتیاج به استفاده از لایه ی ضخیم تر خاک و گچ می باشد. در آوردن آجر پخته به اندازه ی دلخواه و شکستن آنها ممکن نخواهد بود.

قیمت آجر سفال

یک سری عوامل بر قیمت آجر پخته تأثیرگذار است. آجر پخته ای که از نوع قالبی می‌باشد دارای هزینه ی کمتری، هم در تولید و هم در عرضه ی محصول است و گران ترین آجر پخته نیز آنهایی هستند که به روش صنعتی تولید شده اند. اندازه های آجر پخته، کیفیت آجر پخته و یا حتی شرکت تولید کننده ی آجر سفال، بر روند هزینه ی آنها اثرگذار است. که البته ناگفته نماند: اگر بخواهیم آجر سفال را از برندی معروف تهیه کنیم طبیعتاً باید هزینه ی بالاتری هم پرداخت نماییم.

سخن پایانی

در کشور ایران استفاده از آجر سفال ها برای دیوار چینی های ساختمان بسیار مرسوم است و به فراوانی دیده می‌شود به دلیل وزن سبکی که دارند باعث سرعت بخشیدن به ساخت و سازها می‌شوند آجر پخته را به هزینه ی کمتر و البته نوعی به صرفه جویی در زمان، کمک بزرگی می کند. اگر احتیاج به آجر پخته برای ساخت و ساز خود دارید بهتر است از آجرهای پخته درجه یک و با بهترین کیفیت استفاده کرده تا بتوانید علاوه بر هزینه، در وقت و زمان خود نیز صرفه جویی کرده باشید.

02636555555