سفال تیغه‌ ای 15

مقدمه:


یکی از مسائل مهم و با اهمیت که در ساختمان‌ها و ساخت و ساز‌ها مطرح و گفتنی است و مورد توجه قرار می گیرد؛ بحث مصالحی است که در ساختمان‌ها مورد استفاده و کاربرد قرار می گیرد.
در مبحث ساخت و ساز، از همه مهم ترو با اهمیت تر تیغه بندی ساختمان است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.
از نظر اقتصادی به صرفه ترین نوع تیغه بندی را می توان، تیغه بندی با سفال با همان آجر سفالی نام برد. تنها موردی که باعث می شود بهترین و عالی ترین نتیجه از سفال تیغه‌ای گرفت؛ اجرای درست و ماهرانه ی سفال تیغه‌ای می باشد.

تاریخچه ی آجر سفال تیغه‌ ای 15 :

بعد از گذشت مدت ها، هنوز از زمان نخستین استفاده و کاربرد از آجر سفال یا همان سفال تیغه‌ای در دست نیست و تعیین نشده است. اما مشهود است که انسان‌های نخستین، با پختن گل و ثابت شدن استحکام و محکمی آن در ساخت خانه ها، به ساخت سفال تیغه‌ای دست یافته اند.
در کشور ایران باقی مانده هایی از کوره‌های آجر سفالی در بسیاری از شهر‌ها مانند کاشان پیدا شده است.

بیشتر بخوانید : خرید آجر

سفال تیغه ای:

سفال تیغه‌ای از نسل مصالح سبک به حساب می آیند‌.
سفال تیغه‌ای به ۲ دسته تقسیم می شود. یکی دسته ی فوم دار و دیگری دسته ی بدون فوم.
نوع فوم دار سفال تیغه ای، قیمت بالاتری نسبت به سفال تیغه‌ای بدون فوم دارد. این تفاوت قیمت به دلیل کارایی و استفاده است که سفال فوم دار دارد. سفال فوم دار به دلیل فوم یا همان یونولیت که در آجر سفال است کاربرد بیش تری دارد. این فوم سبب می شود که به صورت عایقی جلوی حرارت و صوت و صدا را بگیرد.

به همین دلیل است که سفال تیغه‌ای فوم دار دارای کاربرد و اسفاده بیش تر و قیمت بالاتری نسبت به سفال تیغه‌ای بدون فوم است. اما با تحقیقاتی و بررسی‌های که صورت گرفته است، این فوم کاربردی برای عایق شدن دیوار‌ها ندارد.

سفال‌های ساختمانی و انواع آن:

سفال‌های ساختمانی، با قطر‌های متفاوتی ساخته و در بازار توزیع می شود. هر کدام از این آجر‌های سفالی برای مصارف خاص و ویژه ساخته و تولید می شوند. به طور مثال برای دیوار سرویس بهداشتی که در داخل ساختمان است؛ از سفال تیغه‌ای با قطر پایین با همان قطر هفت سانتی متر استفاده می شود. اما دیوار‌های بیرونی ساختمان را از سفال تيغه‌ای با قطر بالا و فوم دار می سازند.

شماره تماس جهت خرید آجر : 02636555555   |  02165580420

سفال تیغه‌ ای 15 چگونه بوجود می آید؟

سفال تیغه‌ای هم دستی و هم صنعتی یعنی بدون دخالت دست انسان ساخته می شود. ماده ی تشکیل دهنده ی آن را خاک رس، شیل و یا مخلوطی از این دو ماده تشکیل می دهد. این سفال‌ها معمولا به صورت مکعب مستطیل شکل سوراخ دار و تو خالی است. پخت سفال تیغه‌ای در کوره انجام می گیرد که از دلایل با دوام بودن این آجر سفالی نیز همین مورد است.

چرا از سفال تیغه‌ای در ساخت و ساز‌ها استفاده می شود؟

سفال تیغه ای ۱۰

یکی از دلایل مهمی که در ساختمان‌های کنونی از سفال تیغه‌ای استفاده می شود؛ این است که بار ساختمان به وسیله ی اسکلت ساختمان، به فونداسیون و زمین انتقال داده می شود. در این صورت است که دیوار‌ها نقش باربری را بر عهده ندارند.نقش دیوار‌ها فقط جداکننده ی اتاق‌ها از هم دیگر و نگهبانی از حریم شخصی فرد است.

مزایای آجر سفال تیغه‌ ای 15 :

از مزایای سفال تیغه‌ای می توان به موارد زیر اشاره کرد که سبب شده این نوع از مصالح محبوبیت خاصی در بین مردم پیدا کند.
سبکی آجر‌ها نسبت به دیگر مصالح ساختمانی برای حمل و نقل آن ها

مقاوم در برابر آتش سوزی
تسریع در دیوار چینی و پیشرفت کار
قیمت مناسب و به صرفه ی اقتصادی نسبت به دیگر مصالح
دسترسی آسان به سفال تیغه ای 15
مضر نبودن برای محیط زیست

معایب آجر سفال تیغه‌ ای 15 :

آجر سفال تیغه ای 10

بالطبع هر وسیله و ابزاری جدای از مزایای آن معایبی هم دارد. در پایین به چند مورد از معایب سفال تیغه‌ای اشاره می کنیم.
امکان شکستگی در حمل و نقل به دلیل ترد بودن محصول
مصرف زیاد گچ و خاک برای هموار ساختن سطوح دیوار
دشواری در تبدیل این سفال‌ها به سایز‌های گوناگون و با کوچک تر

سفال تیغه‌ ای 15

سفال تیغه‌ ای 15 جزء آجر‌های سوراخ دار و غیر باربر محسوب می‌شود.این سفال تیغه‌ای مختص تیغه چینی برای دیوار‌های داخلی ساختمان به کار برده می شود.ماده ی اصلی آن،خاک رس است و به ابعاد ۱۰ در ۲۰ سانتی متر مربع ساخته می شود. وزن آن به طور تقریبی ۳ و نیم کیلو گرم است. لازم به ذکر است که برای هر متر مربع از دیوار ها، حدود ۲۰ عدد سفال تیغه ای 15 ضروری است.
حال آن که لا احتساب اندازه گیری ملات و سوراخ و درز هایی که بین سفال تیغه‌ای است، برای هر متر مربع، به طور تقریبی ۱۸ سفال تیغه‌ای ۱۰ مورد استفاده قرار می گیرد.
قیمت سفال تیغه‌ای ۱۰ سانت در یکی از برند‌های معروف ایم نوع محصول، به نام برند تهران، به قیمت ۹۵۰ تومان است.

تعداد سوراخ‌های سفال تیغه‌ای با توجه به قطر آجر سفال:

در زیر به اختصار، تعداد سوراخ‌های آجر سفالی را بر مبنای قطر آن برای اطلاع مخاطبان گرامی بیان کردیم.
سفال تیغه‌ای ۵ سانتی متر ۳ سوراخ
سفال تیغه‌ای ۷ سانتی متر ۴ سوراخ
سفال تیغه‌ای ۱۰ سانتی متر ۶ سوراخ
سفال تیغه‌ای ۱۵ و ۲۰ سانتی متر ۹ سوراخ

شماره تماس جهت خرید آجر : 02636555555   |  02165580420

آجر سفال تیغه‌ ای 15 برای نما:

در ساخت و ساز‌ها به سبب اینکه آجر سفال آب بسیار کمی جذب می کند و به دلیل چسبندگی آن با ملات، از سفال تیغه‌ای سوراخ دار استفاده می شود. و چون این آجر‌ها سطوح یکنواختی را دارا هستند؛ برای نمای آجر در ساختمان، این نوع سفال پیشنهاد می شود.

سفال تیغه‌ ای 15

در این مقاله با سفال تیغه ای 15 و انواع آن، مزایا و معایب آن آشنا شدیم.
لازم به ذکر این مورد هستم که یکی از نکات مهمی که باید در ساخت و ساز با سفال تیغه ای 15 رعایت شود و مورد توجه و تاکید فراوانی قرار گیرد،این است که، مجری ساخت و ساز نباید اجازه دهد که تاسیسات ساختمانی مانند، لوله‌های آن و گاز و یا حتی سیم و کابل برق را از فضای خالی میان سفال‌ها عبور دهند.

02636555555