آجر ماشینی سوراخ دار

فهرست مطالب

امروزه یکی از متداولترین مصالح ساختمانی که در صنعت ساخت و ساز بسیار از آن استفاده می‌شود، آجر است. با پیشرفت علم و تکنولوژی شاهد طراحی و ساخت آجرهای متنوعی در این زمینه هستیم که آجر ماشینی سوراخ دار هم در حال حاضر یکی از این انواع گوناگون آجر می‌باشد. هر آجری نام و ویژگی‌ها و مشخصات مخصوص به خود دارد و همین قضیه باعث تفاوت و تمایز بین مدل‌های مختلف آن شده است و طبیعتا هر کدام کارایی خود را داشته و در مکان مناسب خود مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای آشنایی بیشتر با آجر سوراخ دار و یا آجر ماشینی تا انتهای این مطلب مفید و کاربردی با آجر نور همراه باشید تا اطلاعات جامع و کاربردی در مورد آجر کسب نمایید، زیرا قبل از تهیه آجر برای ساختمان خود نیاز است که با انواع آجر و مزایا و معایب آن‌ها آشنا باشید و با آشنایی کامل اقدام به خرید و تهیه آجر برای ساختمان خود کنید.

تعریف آجر ماشینی سوراخ دار

در حال حاضر آجر در شکل‌ها و کاربردهای گوناگونی تولید می‌شود که هر کدام مزیت و ویژگی خاص خود را دارند و در مکان مناسب خود قابل استفاده هستند. آجر یکی از پرکاربردترین و پر مصرف‎‌ترین مصالح ساختمانی شمرده می‌شود که از دیوار چینی گرفته تا قالب بندی و حتی نمای سازه مورد استفاده واقع می‌شود.

آجر ماشینی سوراخ دار آجری است که در سطح خود دارای 8 الی 10 سوراخ می‌باشد و این تنها مدل آن نیست، بلکه این محصول به‌صورت سه سوراخ نیز طراحی و تولید می‌شود که با همین نام معروف و شناخته شده است.

در ساخت این آجر از مواد اولیه خاک رس، خاک شیل و خاک نسوز استفاده می‌شود که معمولا در تولید آن از خاک رس بیشتر نسبت به دو خاک دیگر بهره می‌برند؛ زیرا در صورت استفاده بیشتر از خاک شیل و یا خاک نسوز قیمت این آجر افزایش خواهد یافت.

دلایل وجود سوراخ در آجر ماشینی

سوراخ‌هایی که بر روی آجر ماشینی ایجاد می‌شود به دلایل مختلفی بر روی این آجر تعبیه شده‌اند که یکی از این دلایل این است که به دلیل نفوذ ملات و سیمان به درون این سوراخ‌ها این آجرها به‌عنوان عایق صدا و حرارت عمل ‌کنند و دلیل دیگر برای وجود این سوراخ‌ها در آجر این است که این گونه وزن آجر کمتر شده و سازه و یا ساختمان سبک‌تر خواهد شد.

وجود این حفره‌ها در آجر ماشینی سوراخ دار سبب می‌شود که قسمت‌ها درونی آجر به دلیل مغز پخت شدن یکدست باشد و روی آجر هیچ ترک و شکستگی وجود نداشته باشد و همین امر این آجر را مناسب مکان‌هایی که مقاومت زیاد لازم دارد، می‌نماید. این ویژگی مثبت این نوع آجر آن را در مقابل آب و رطوبت مقاوم کرده و سبب می‌شود که در دیوارهایی که از این نوع آجر استفاده می‌شود، شاهد نم و رطوبت در دیوار نباشیم.

کاربرد آجر ماشینی سوراخ دار

از این مدل آجر بیشتر برای دیوارهایی که باید وزن و فشار بالایی را تحمل کنند، مانند دیوار چینی، سقف و حتی سوله هم از آن استفاده می‌شود و در زمان استفاده از آن در ساخت بنا معمولا به‌صورت پازلی آن را می‌چینند تا تحمل فشار و وزن بیشتری را داشته باشد. همان‌طور که عنوان شد این آجر به دلیل داشتن سوراخ در زمان پخت یک یکدستی کامل پیدا کرده و کاملا مغز پخت می‌شود و همین امر مقاومت آن را افزایش داده و ریختن سیمان و ملات در سوراخ‌های آن مقاومت و قدرت آجر ماشینی سوراخ دار را دو چندان خواهد نمود.

این مدل آجر ماشینی به دلیل استحکام بالایی که دارد در نمای بیرونی ساختمان هم قابل استفاده می‌باشد. این محصول وزن کمتری نسبت به نوع‌های مشابه خود داشته و همین وزن کم آن در زمان حمل و نقل آن نیز بسیار به کار می‌آید؛ زیرا انرژی و زمان کمتری برای جابه‌جایی این محصول نیاز است.

جهت کسب اطلاعات بیشتری در مورد این محصول کافی است با ما در آجر نور تماس حاصل نمایید.

تفاوت آجر ماشینی و آجر فشاری

آجرهای ماشینی سوراخ دار دارای یک سطح صاف و صیقلی با وجود 8 الی 10 سوراخ هستند، اما آجرهای فشاری دارای سطح زبری می‌باشند و به دلیل اینکه با فشار دست کارگران در قالب ساخته می‌شوند به آجرهای فشاری معروف هستند.

آجرهای ماشینی حالت شکننده‌تری دارند و قابلیت تیشه‌داری را هم دارا نیستند و به همین منظور آجر ماشینی سوراخ دار مناسب طاق‌های ضربی نمی‌باشد؛ اما این مدل آجر در ساخت دیگر قطعات کاربردهای فراوانی دارد. با توجه به وجود سوراخ در روی این مدل آجر و ریختن سیمان و ملات درون این حفره‌ها در زمان چیدمان دیوار، این مواد به‌صورت عمودی به درون آجر نفوذ کرده و استحکام این محصول را چندین برابر می‌نمایند. همچنین آجر سوراخ دار مزایایی مانند جذب آب کمتر، کاربرد ساده‌تر، نیاز به سیمان و ملات کمتر، وزن سبک‌تر و… دارد و امروزه بیشتر ساختمان سازان از این مدل آجر برای ساخت سازه خود بهره می‌برند.

برای تهیه این محصول کاربردی کافی است همین حالا با ما در آجر نور تماس حاصل نمایید.

کلام آخر

امروزه آجر در انواع گوناگونی طراحی و تولید می‌شود که هر کدام کاربردهای خاص خود را در صنعت ساخت و ساز دارند. آجر ماشینی سوراخ دار هم یکی از این انواع گوناگون آجر است که در حال حاضر یکی از پر مصرف‌ترین آجرها در ساختمان سازی و صنعت ساخت و ساز می‌باشد. همان‌طور که در این مقاله عنوان شد این مدل آجر استحکام بیشتر و وزن کمتری نسبت به آجر فشاری دارد و به دلیل داشتن سوراخ و وارد شدن ملات در این سوراخ‌ها در زمان چیدن آن‌ها دیوار یا سازه محکمتری خواهیم داشت. همچنین لازم است به این نکته مهم اشاره کنیم که این آجر ضد اسید می‌باشد و در مقابل زلزله بسیار مقاوم است و آب کمتری را به خود جذب می‌نماید. همه این موارد و گزینه‌های دیگری در مورد این آجر سبب شده که در صنعت ساخت و ساز از آن بسیار استقبال کنند.

این آجر به دلیل نکات مثبت فراوان و کاربردهای زیادی که دارد در ساخت سازه‌های مختلف و حتی نمای ساختمان نیز قابل استفاده می‌باشد. و چون علاوه بر وزن کم، استحکام بالایی دارد در ساخت دیوارهای حمال نیز کاربرد دارد.

جهت تهیه انواع آجر ماشینی سوراخ دار و کسب اطلاعات بیشتری در مورد این محصول با ما در آجر نور تماس حاصل نمایید.

آخرین مقالات

اطلاعات تماس با ما

09026503233

02636555555

02165580420

02636555555